Path 1 of Microwave License WQHQ863
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ863
Path 1:
ATL0701 ⇢ ATLFP07
Transmit and Receive Locations
ATL0701
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | ATL0701 |
| Transmitter Callsign | WQHQ863 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 34.4dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 101.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1802 Briarcliff Rd. |
| City | Atlanta |
| County | DEKALB |
| State | GA |
| Elevation (AMSL) | 875.0ft / 266.7m |
| Tower Registration Number | 1218700 |
| Height of Structure | 312.0ft / 95.1m |
| Overall Height | 312.0ft / 95.1m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-48-27.50 N, 084-20-28.30 W |
1: ATL0701 - ATLFP07
| Segment Length | 0.110698mi / 0.178151km |
| Receive Location | ATLFP07 |
| Receiver Callsign | WQHG554 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.4° |
| Beamwidth | 2.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 867.1ft / 264.3m |
| Lat / Lon | 33-48-26.40 N, 084-20-21.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21835.00000000 | 0.00100% | 40.4dBm | N | 28M0D7W, 155520.0, 128QAM
| CERAGON NETWORKS | FIBEAIR 1500P-23 |
|