Path 1 of Microwave License WQHQ864
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ864
Path 1:
AUS0333 ⇢ AUS0320
Transmit and Receive Locations
AUS0333
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | AUS0333 |
| Transmitter Callsign | WQHQ864 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.0dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 28.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 12316 1/2 Rancho Alto Road |
| City | Austin |
| County | TRAVIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 702.1ft / 214.0m |
| Tower Registration Number | 1201840 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 313.0ft / 95.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 30-08-38.50 N, 097-50-34.40 W |
1: AUS0333 - AUS0320
| Segment Length | 2.157976mi / 3.472927km |
| Receive Location | AUS0320 |
| Receiver Callsign | WQAV854 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.0° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 700.1ft / 213.4m |
| Lat / Lon | 30-10-17.20 N, 097-49-31.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17760.00000000 | 0.00100% | 56.0dBm | N | 40M0D7W, 155520.0, 64QAM
| CERAGON NETWORKS | FIBEAIR 1500P-18 |
|