Path 1 of Microwave License WQHQ867
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ867
Path 1:
Whiting Park, IN7118 ⇢ HorsehoeCasino IN003
Transmit and Receive Locations
Whiting Park, IN7118
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Whiting Park, IN7118 |
| Transmitter Callsign | WQHQ867 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | Gabriel Electronics |
| Antenna Model | HE2-105 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.6° |
| Gain | 33.7dBi |
| Beamwidth | 3.3° |
| Azimuth | 320.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1500 Center St. |
| City | Whiting |
| County | LAKE |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 588.9ft / 179.5m |
| Tower Registration Number | 1249688 |
| Height of Structure | 134.8ft / 41.1m |
| Overall Height | 139.1ft / 42.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 41-41-08.70 N, 087-29-47.20 W |
1: Whiting Park, IN7118 - HorsehoeCasino IN003
| Segment Length | 0.739699mi / 1.190430km |
| Receive Location | HorsehoeCasino IN003 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 107.9ft / 32.9m |
| Antenna Make | Gabriel Electronics |
| Antenna Model | HE2-105 |
| Gain | 33.7° |
| Beamwidth | 3.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 588.9ft / 179.5m |
| Lat / Lon | 41-41-38.50 N, 087-30-19.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10643.12500000 | 0.00050% | 44.7dBm | Y | 3M75D7W, 14029.0, 32 QAM
| Harris Stratex Networks | HRS5210-00008T1032QS |
|