Path 4 of Microwave License WQHQ869
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ869
Path 4:
AIRLINE ⇢ CROSSTIMBERS
Transmit and Receive Locations
AIRLINE
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | AIRLINE |
| Transmitter Callsign | WQHQ869 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 121.1ft / 36.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PARX6-59 |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.9dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 49.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 741 Link Road |
| City | Houston |
| County | HARRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 56.1ft / 17.1m |
| Tower Registration Number | 1056010 |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 29-48-29.50 N, 095-22-50.30 W |
1: AIRLINE - CROSSTIMBERS
| Segment Length | 3.079485mi / 4.955952km |
| Receive Location | CROSSTIMBERS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PARX6-59 |
| Gain | 37.9° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 64.0ft / 19.5m |
| Lat / Lon | 29-50-14.80 N, 095-20-30.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5974.85000000 | 0.00100% | 52.3dBm | Y | 30M0D7W, 155500.0, 128 QAM
| ALCATEL NETWORK SYSTEMS | AL0H0612801OC330 |
|