Path 6 of Microwave License WQHQ869
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ869
Path 6:
AIRLINE ⇢ DOWNTWN MTSO
Transmit and Receive Locations
AIRLINE
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | AIRLINE |
| Transmitter Callsign | WQHQ869 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 121.1ft / 36.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX4-107B LF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 202.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 741 Link Road |
| City | Houston |
| County | HARRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 56.1ft / 17.1m |
| Tower Registration Number | 1056010 |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 29-48-29.50 N, 095-22-50.30 W |
1: AIRLINE - DOWNTWN MTSO
| Segment Length | 3.064471mi / 4.931789km |
| Receive Location | DOWNTWN MTSO |
| Receiver Callsign | WQHR569 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 129.9ft / 39.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX4-107B LF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 49.9ft / 15.2m |
| Lat / Lon | 29-46-01.90 N, 095-24-01.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11325.00000000 | 0.00100% | 59.9dBm | N | 30M0D7W, 160170.0, 128QAM
| ALCATEL-LUCENT | 95MPR11-O128F30-160 |
|