Path 1 of Microwave License WQHQ906
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ906
Path 1:
RD 416 ⇢ RD 610
Transmit and Receive Locations
RD 416
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | RD 416 |
| Transmitter Callsign | WQHQ906 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | MARK ANTENNA |
| Antenna Model | P-9A72G |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 22.1dBi |
| Beamwidth | 12.5° |
| Azimuth | 94.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | ROAD 4/6 KM 7.7 |
| City | BO NARANJOS |
| County | AGUADA |
| State | PR |
| Elevation (AMSL) | 1,007.2ft / 307.0m |
| Height of Structure | 69.9ft / 21.3m |
| Overall Height | 69.9ft / 21.3m |
| Structure Type | BTWR - Building with Tower |
| Lat / Lon | 18-19-32.10 N, 067-09-53.90 W |
1: RD 416 - RD 610
| Segment Length | 33.100020mi / 53.269335km |
| Receive Location | RD 610 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | MARK ANTENNA |
| Antenna Model | P-9A72G |
| Gain | 22.1° |
| Beamwidth | 12.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,804.5ft / 550.0m |
| Lat / Lon | 18-17-11.00 N, 066-39-46.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 942.85000000 | 0.00010% | 60.1dBm | N | 180KF3E
| BEXT, INC | LDT |
|