Path 1 of Microwave License WQHQ909
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ909
Path 1:
WDC1179 ⇢ WDCFP11-1
Transmit and Receive Locations
WDC1179
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | WDC1179 |
| Transmitter Callsign | WQHQ909 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 164.0ft / 50.0m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Polarization | H |
| Tilt | 14.0° |
| Gain | 34.4dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 268.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 111 MARKET PLACE |
| City | BALTIMORE |
| County | BALTIMORE |
| State | MD |
| Elevation (AMSL) | 10.2ft / 3.1m |
| Height of Structure | 164.0ft / 50.0m |
| Overall Height | 164.0ft / 50.0m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 39-17-16.10 N, 076-36-24.10 W |
1: WDC1179 - WDCFP11-1
| Segment Length | 0.290480mi / 0.467483km |
| Receive Location | WDCFP11-1 |
| Receiver Callsign | WQFC363 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 549.9ft / 167.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.4° |
| Beamwidth | 2.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 14.1ft / 4.3m |
| Lat / Lon | 39-17-15.70 N, 076-36-43.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23120.00000000 | 0.00050% | 52.4dBm | N | 40M0G7W, 50851.0, 4PSK
| NEC AMERICA | TRP-23G-1A |
|