Path 1 of Microwave License WQHQ920
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ920
Path 1:
BOS1505 ⇢ BOSFP15-01
Transmit and Receive Locations
BOS1505
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BOS1505 |
| Transmitter Callsign | WQHQ920 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 135.2ft / 41.2m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | HED3-107-U |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.3dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 5.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 200 Constitution Dr. |
| City | Taunton |
| County | BRISTOL |
| State | MA |
| Elevation (AMSL) | 83.7ft / 25.5m |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 180.1ft / 54.9m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 41-56-52.30 N, 071-07-31.00 W |
1: BOS1505 - BOSFP15-01
| Segment Length | 5.207599mi / 8.380820km |
| Receive Location | BOSFP15-01 |
| Receiver Callsign | WQHK468 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 105.0ft / 32.0m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | HED3-107-U |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.3° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 125.7ft / 38.3m |
| Lat / Lon | 42-01-22.80 N, 071-06-57.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10975.00000000 | 0.00100% | 56.7dBm | N | 40M0D7W, 155520.0, 64QAM
| CERAGON NETWORKS | FIBEAIR 1500P-11 |
|