Path 2 of Microwave License WQHQ920
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ920
Path 2:
BOS1505 ⇢ BOS1506
Transmit and Receive Locations
BOS1505
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BOS1505 |
| Transmitter Callsign | WQHQ920 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 135.2ft / 41.2m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | HE2-107-U |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.2dBi |
| Beamwidth | 3.1° |
| Azimuth | 216.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 200 Constitution Dr. |
| City | Taunton |
| County | BRISTOL |
| State | MA |
| Elevation (AMSL) | 83.7ft / 25.5m |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 180.1ft / 54.9m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 41-56-52.30 N, 071-07-31.00 W |
1: BOS1505 - BOS1506
| Segment Length | 3.191386mi / 5.136039km |
| Receive Location | BOS1506 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | HE2-107-U |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.2° |
| Beamwidth | 3.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 75.1ft / 22.9m |
| Lat / Lon | 41-54-38.10 N, 071-09-42.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10795.00000000 | 0.00100% | 54.7dBm | N | 30M0D7W, 169660.0, 128QAM
| NEC AMERICA | TRP-11G-1AA |
|