Path 1 of Microwave License WQHQ933
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ933
Path 1:
WDC0232 ⇢ WDCFP02-4
Transmit and Receive Locations
WDC0232
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | WDC0232 |
| Transmitter Callsign | WQHQ933 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 129.9ft / 39.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Polarization | H |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 34.4dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 339.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1775 PENNSYLVANIA AVENUE NORTHWEST |
| City | WASHINGTON |
| County | Washington |
| State | DC |
| Elevation (AMSL) | 61.4ft / 18.7m |
| Height of Structure | 129.9ft / 39.6m |
| Overall Height | 129.9ft / 39.6m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 38-53-59.90 N, 077-02-28.30 W |
1: WDC0232 - WDCFP02-4
| Segment Length | 0.267628mi / 0.430706km |
| Receive Location | WDCFP02-4 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 192.6ft / 58.7m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.4° |
| Beamwidth | 2.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 49.9ft / 15.2m |
| Lat / Lon | 38-54-13.00 N, 077-02-34.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21820.00000000 | 0.00050% | 52.4dBm | N | 40M0G7W, 50851.0, 4PSK
| NEC AMERICA | TRP-23G-1A |
|