Path 1 of Microwave License WQHQ956
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ956
Path 1:
WMBF Studio ⇢ WMBF XMTR
Transmit and Receive Locations
WMBF Studio
| Radio Service | TS - TV Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | WMBF Studio |
| Transmitter Callsign | WQHQ956 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 109.9ft / 33.5m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | PL8-65F |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 42.3dBi |
| Beamwidth | 1.3° |
| Azimuth | 277.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| City | Myrtle Beach |
| County | HORRY |
| State | SC |
| Elevation (AMSL) | 23.0ft / 7.0m |
| Height of Structure | 109.9ft / 33.5m |
| Overall Height | 109.9ft / 33.5m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 33-42-44.00 N, 078-54-11.90 W |
1: WMBF Studio - WMBF XMTR
| Segment Length | 9.987528mi / 16.073374km |
| Receive Location | WMBF XMTR |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 299.9ft / 91.4m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | PL8-65F |
| Gain | 42.3° |
| Beamwidth | 1.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 19.0ft / 5.8m |
| Lat / Lon | 33-43-50.60 N, 079-04-31.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6900.00000000 - 6925.00000000 | 0.00050% | 73.3dBm | N | 25M0D7W, 30000.0, QPSK
| Nucomm | 70FT6 |
|