Path 1 of Microwave License WQIA861
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQIA861
Path 1:
VAN NUYS AIR OPS ⇢ MT. LEE
Transmit and Receive Locations
VAN NUYS AIR OPS
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | VAN NUYS AIR OPS |
| Transmitter Callsign | WQIA861 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 38.1ft / 11.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX6-107J RF |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.9° |
| Gain | 44.0dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 119.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 16621 ARMINATA STREET |
| City | VAN NUYS |
| County | LOS ANGELES |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 796.3ft / 242.7m |
| Height of Structure | 44.0ft / 13.4m |
| Overall Height | 44.0ft / 13.4m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 34-12-58.00 N, 118-29-38.00 W |
1: VAN NUYS AIR OPS - MT. LEE
| Segment Length | 11.408076mi / 18.359525km |
| Receive Location | MT. LEE |
| Receiver Callsign | KDF46 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 193.9ft / 59.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX6-107J RF |
| Gain | 44.0° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,689.6ft / 515.0m |
| Lat / Lon | 34-08-04.80 N, 118-19-13.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11075.00000000 | 0.00050% | 69.7dBm | N | 20M0D7W, 89400.0, 32QAM
| MICROWAVE RADIO COMM.,INC | DAR127T10AH |
|