Path 1 of Microwave License WQIA876
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQIA876
Path 1:
WMBI-FM STUDIO ⇢ Culbertson Bldg
Transmit and Receive Locations
WMBI-FM STUDIO
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | WMBI-FM STUDIO |
| Transmitter Callsign | WQIA876 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 97.1ft / 29.6m |
| Antenna Make | MARK |
| Antenna Model | P-9A48G |
| Polarization | H |
| Tilt | 25.7° |
| Gain | 19.2dBi |
| Beamwidth | 17.5° |
| Azimuth | 219.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 820 N. LaSalle Blvd. |
| City | CHICAGO |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 597.1ft / 182.0m |
| Height of Structure | 89.9ft / 27.4m |
| Overall Height | 99.1ft / 30.2m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 41-53-50.70 N, 087-37-59.30 W |
1: WMBI-FM STUDIO - Culbertson Bldg
| Segment Length | 0.042460mi / 0.068332km |
| Receive Location | Culbertson Bldg |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 205.1ft / 62.5m |
| Antenna Make | Kathrein-Scala |
| Antenna Model | CL-900B |
| Gain | 10.1° |
| Beamwidth | 49.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 597.1ft / 182.0m |
| Lat / Lon | 41-53-49.00 N, 087-38-01.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 947.75000000 | 0.00001% | 57.1dBm | N | 500KD7W, 2048.0, 32QAM
| MOSELEY | SL9003Q |
|