Path 1 of Microwave License WQIA879
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQIA879
Path 1:
Mt Spokane ⇢ Spokane
Transmit and Receive Locations
Mt Spokane
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Mt Spokane |
| Transmitter Callsign | WQIA879 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | RADIO FREQUENCY SYSTEMS |
| Antenna Model | DA6-107A |
| Polarization | H |
| Tilt | -1.8° |
| Gain | 44.0dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 219.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Mt Spokane 18.4 km E |
| City | Chattaroy |
| County | SPOKANE |
| State | WA |
| Elevation (AMSL) | 5,260.2ft / 1,603.3m |
| Tower Registration Number | 1237182 |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 119.8ft / 36.5m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 47-55-07.10 N, 117-07-22.20 W |
1: Mt Spokane - Spokane
| Segment Length | 20.943796mi / 33.705783km |
| Receive Location | Spokane |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | RADIO FREQUENCY SYSTEMS |
| Antenna Model | DA6-107A |
| Gain | 44.0° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,919.9ft / 585.2m |
| Lat / Lon | 47-40-59.60 N, 117-24-22.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11215.00000000 | 0.00010% | 66.5dBm | N | 24M9D7W, 100000.0, 32 QAM
| DRAGONWAVE | TEMI55 |
|