Path 1 of Microwave License WQIS657
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQIS657
Path 1:
Federal Insurance Co ⇢ WEST ORANGE NJ
Transmit and Receive Locations
Federal Insurance Co
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Federal Insurance Co |
| Transmitter Callsign | WQIS657 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 42.0ft / 12.8m |
| Antenna Make | GABRIEL |
| Antenna Model | HED3-107 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.3° |
| Gain | 38.3dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 47.8° |
| Line Loss | 1.2 |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 890 Mountain Avenue |
| City | New Providence |
| County | UNION |
| State | NJ |
| Elevation (AMSL) | 475.7ft / 145.0m |
| Height of Structure | 42.0ft / 12.8m |
| Overall Height | 42.0ft / 12.8m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 40-40-54.00 N, 074-24-33.80 W |
1: Federal Insurance Co - WEST ORANGE NJ
| Segment Length | 10.970087mi / 17.654649km |
| Receive Location | WEST ORANGE NJ |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 168.0ft / 51.2m |
| Antenna Make | GABRIEL |
| Antenna Model | HED3-107 |
| Gain | 38.3° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Line Loss | 6.5 |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 643.0ft / 196.0m |
| Lat / Lon | 40-47-18.10 N, 074-15-16.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11075.00000000 | 0.00050% | 62.1dBm | N | 30M0D7W, 200000.0, 256QAM
| CERAGON NETWORKS | FIBEAIR 1500HP |
|