Path 1 of Microwave License WQJS538
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQJS538
Path 1:
BX-033A ⇢ BX-039A
Transmit and Receive Locations
BX-033A
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | BX-033A |
| Transmitter Callsign | WQJS538 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 86.9ft / 26.5m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP2-23 |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.2° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 342.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3120 Wilkinson Ave |
| City | Bronx |
| County | BRONX |
| State | NY |
| Elevation (AMSL) | 25.9ft / 7.9m |
| Height of Structure | 95.1ft / 29.0m |
| Overall Height | 95.1ft / 29.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 40-51-05.60 N, 073-49-39.60 W |
1: BX-033A - BX-039A
| Segment Length | 1.666815mi / 2.682479km |
| Receive Location | BX-039A |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 101.0ft / 30.8m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP2-23 |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 48.9ft / 14.9m |
| Lat / Lon | 40-52-28.40 N, 073-50-14.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23225.00000000 | 0.00100% | 55.0dBm | N | 50M0D7W, 311000.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | Fibeair 1500P |
| 2: 23225.00000000 | 0.00050% | 55.0dBm | N | 50M0D7W, 155520.0, 16 QAM
| Ceragon Networks | Fibeair 1500P |
|