Path 3 of Microwave License WQKJ785
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQKJ785
Path 3:
NEWHARTFORD ⇢ NW CEDAR FLS
Transmit and Receive Locations
NEWHARTFORD
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | NEWHARTFORD |
| Transmitter Callsign | WQKJ785 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | PL4-107F |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.5dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 85.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 34547 Trapper Rd |
| City | NEW HARTFORD |
| County | BUTLER |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 993.1ft / 302.7m |
| Tower Registration Number | 1266443 |
| Height of Structure | 258.9ft / 78.9m |
| Overall Height | 258.9ft / 78.9m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 42-35-03.20 N, 092-38-29.70 W |
1: NEWHARTFORD - NW CEDAR FLS
| Segment Length | 4.697832mi / 7.560430km |
| Receive Location | NW CEDAR FLS |
| Receiver Callsign | WPOM398 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | PL4-107F |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.5° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 925.9ft / 282.2m |
| Lat / Lon | 42-35-21.00 N, 092-32-59.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10835.00000000 | 0.00050% | 66.7dBm | N | 80M0D7W, 543000.0, 512QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4EH11-80M 512Q 543MB R |
|