Path 15 of Microwave License WQNH582
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQNH582
Path 15:
TS-CHI0006 ⇢ TS-CHI0007
Transmit and Receive Locations
TS-CHI0006
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-CHI0006 |
| Transmitter Callsign | WQNH582 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 170.6ft / 52.0m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.2° |
| Gain | 38.6dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 286.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1500 South California Avenue |
| City | Chicago |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 591.9ft / 180.4m |
| Height of Structure | 170.6ft / 52.0m |
| Overall Height | 170.6ft / 52.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 41-51-38.60 N, 087-41-43.10 W |
1: TS-CHI0006 - TS-CHI0007
| Segment Length | 5.695677mi / 9.166306km |
| Receive Location | TS-CHI0007 |
| Receiver Callsign | WQQQ983 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 250.0ft / 76.2m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 38.6° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 624.0ft / 190.2m |
| Lat / Lon | 41-53-02.80 N, 087-48-04.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19475.00000000 | 0.00040% | 60.6dBm | N | 50M0D7W, 67670.0, 0QPSK
| CERAGON NETWORKS | IP10 18 C50 64QAM AMR |
| 2: 19475.00000000 | 0.00040% | 60.6dBm | N | 50M0D7W, 105850.0, 8PSK
| CERAGON NETWORKS | IP10 18 C50 64QAM AMR |
| 3: 19475.00000000 | 0.00040% | 59.6dBm | N | 50M0D7W, 146690.0, 16QAM
| CERAGON NETWORKS | IP10 18 C50 64QAM AMR |
| 4: 19475.00000000 | 0.00040% | 58.6dBm | N | 50M0D7W, 184570.0, 32QAM
| CERAGON NETWORKS | IP10 18 C50 64QAM AMR |
| 5: 19475.00000000 | 0.00040% | 58.6dBm | N | 50M0D7W, 237840.0, 64QAM
| CERAGON NETWORKS | IP10 18 C50 64QAM AMR |
|