Path 3 of Microwave License WQNR599
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQNR599
Path 3:
VERNON AVE ⇢ PROSPECT DISPATCH 2
Transmit and Receive Locations
VERNON AVE
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | VERNON AVE |
| Transmitter Callsign | WQNR599 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 127.0ft / 38.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 244.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 507 Vernon Ave. |
| City | Frederick |
| County | FREDERICK |
| State | MD |
| Elevation (AMSL) | 319.9ft / 97.5m |
| Tower Registration Number | 1277368 |
| Height of Structure | 148.0ft / 45.1m |
| Overall Height | 185.0ft / 56.4m |
| Structure Type | TANK - Any type of Tank (Water, Gas, etc) |
| Lat / Lon | 39-25-24.00 N, 077-24-20.00 W |
1: VERNON AVE - PROSPECT DISPATCH 2
| Segment Length | 1.859940mi / 2.993285km |
| Receive Location | PROSPECT DISPATCH 2 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 356.0ft / 108.5m |
| Lat / Lon | 39-24-42.80 N, 077-26-13.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00100% | 59.6dBm | N | 30M0D7W, 161000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE11-J-128F30S-161 SP |
|