Path 1 of Microwave License WQOD213
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOD213
Path 1:
PT048_OK-SPEER ⇢ ANTLERS
Transmit and Receive Locations
PT048_OK-SPEER
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PT048_OK-SPEER |
| Transmitter Callsign | WQOD213 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP3-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 338.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | N 4190 Rd |
| City | Speer |
| County | CHOCTAW |
| State | OK |
| Elevation (AMSL) | 571.5ft / 174.2m |
| Height of Structure | 199.1ft / 60.7m |
| Overall Height | 199.1ft / 60.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 34-07-20.40 N, 095-34-26.80 W |
1: PT048_OK-SPEER - ANTLERS
| Segment Length | 7.758522mi / 12.486134km |
| Receive Location | ANTLERS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP3-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 511.8ft / 156.0m |
| Lat / Lon | 34-13-38.40 N, 095-37-22.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10815.00000000 | 0.00050% | 60.0dBm | N | 40M0D7W, 219000.0, 128QAM
| Huawei | 11G-XMC2-128Q-40-219 |
|