Path 1 of Microwave License WQOI725
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOI725
Path 1:
RADIO HILL ⇢ QUINCY MAIN
Transmit and Receive Locations
RADIO HILL
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | RADIO HILL |
| Transmitter Callsign | WQOI725 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 16.4ft / 5.0m |
| Antenna Make | Trango Systems, Inc. |
| Antenna Model | AD18G-2-SX |
| Polarization | V |
| Tilt | -5.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 117.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Radio Hill Rd |
| City | QUINCY |
| County | PLUMAS |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 3,932.1ft / 1,198.5m |
| Tower Registration Number | 1301594 |
| Height of Structure | 69.9ft / 21.3m |
| Overall Height | 69.9ft / 21.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-56-25.30 N, 120-55-44.00 W |
1: RADIO HILL - QUINCY MAIN
| Segment Length | 0.985297mi / 1.585682km |
| Receive Location | QUINCY MAIN |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 16.4ft / 5.0m |
| Antenna Make | Trango Systems, Inc. |
| Antenna Model | AD18G-2-SX |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,497.4ft / 1,066.0m |
| Lat / Lon | 39-56-01.50 N, 120-54-44.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17900.00000000 | 0.00070% | 57.5dBm | N | 56M0D7W, 365000.0, 256QAM
| Trango Systems, Inc. | TRANGOLINK-GIGAPLUS |
|