Path 2 of Microwave License WQOI725
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOI725
Path 2:
RADIO HILL ⇢ DYER MTN
Transmit and Receive Locations
RADIO HILL
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | RADIO HILL |
| Transmitter Callsign | WQOI725 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP6-59 |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 345.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Radio Hill Rd |
| City | QUINCY |
| County | PLUMAS |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 3,932.1ft / 1,198.5m |
| Tower Registration Number | 1301594 |
| Height of Structure | 69.9ft / 21.3m |
| Overall Height | 69.9ft / 21.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-56-25.30 N, 120-55-44.00 W |
1: RADIO HILL - DYER MTN
| Segment Length | 21.309077mi / 34.293646km |
| Receive Location | DYER MTN |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP6-59 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,397.6ft / 2,254.8m |
| Lat / Lon | 40-14-19.60 N, 121-01-57.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6034.15000000 | 0.00030% | 61.7dBm | N | 30M0D7W, 167000.0, 128QAM
| Trango Systems, Inc. | TRANGOLINK-GIGAPLUS |
| 2: 6093.45000000 | 0.00030% | 61.7dBm | N | 30M0D7W, 167000.0, 128QAM
| Trango Systems, Inc. | TRANGOLINK-GIGAPLUS |
|