Path 1 of Microwave License WQOP657
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP657
Path 1:
MADISONVILLE ⇢ COVINGTON
Transmit and Receive Locations
MADISONVILLE
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | MADISONVILLE |
| Transmitter Callsign | WQOP657 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX6-65F RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.5dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 67.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 500 JOHNSON ROAD |
| City | MADISONVILLE |
| County | ST. TAMMANY |
| State | LA |
| Elevation (AMSL) | 1.0ft / 0.3m |
| Tower Registration Number | 1216457 |
| Height of Structure | 279.9ft / 85.3m |
| Overall Height | 279.9ft / 85.3m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 30-24-41.40 N, 090-09-52.70 W |
1: MADISONVILLE - COVINGTON
| Segment Length | 4.675156mi / 7.523937km |
| Receive Location | COVINGTON |
| Receiver Callsign | WQEZ296 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 165.0ft / 50.3m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX6-65F RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.5° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 15.1ft / 4.6m |
| Lat / Lon | 30-26-14.00 N, 090-05-31.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6815.00000000 | 0.00100% | 64.8dBm | N | 30M0D7W, 160170.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR67-H128F30-160 |
|