Path 1 of Microwave License WQOP659
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP659
Path 1:
EXTSTAY BLAC ⇢ SHAW BUTTE
Transmit and Receive Locations
EXTSTAY BLAC
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | EXTSTAY BLAC |
| Transmitter Callsign | WQOP659 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 24.9ft / 7.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-23B |
| Polarization | H |
| Tilt | 5.0° |
| Gain | 40.5dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 76.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 11211 North Black Canyon Hwy |
| City | Phoenix |
| County | MARICOPA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 1,268.4ft / 386.6m |
| Height of Structure | 24.9ft / 7.6m |
| Overall Height | 24.9ft / 7.6m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 33-35-17.80 N, 112-06-58.00 W |
1: EXTSTAY BLAC - SHAW BUTTE
| Segment Length | 1.746141mi / 2.810142km |
| Receive Location | SHAW BUTTE |
| Receiver Callsign | WQNS403 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 15.1ft / 4.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-23B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.5° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,018.4ft / 615.2m |
| Lat / Lon | 33-35-39.00 N, 112-05-12.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23230.00000000 | 0.00070% | 55.0dBm | N | 20M0D7W, 20000.0, QPSK
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-20W-23 |
|