Path 1 of Microwave License WQOP668
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP668
Path 1:
La Goya ⇢ Science Park
Transmit and Receive Locations
La Goya
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | La Goya |
| Transmitter Callsign | WQOP668 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHLPX2-18B |
| Polarization | H |
| Tilt | 2.1° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 258.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | MARGINAL CARR #5 KM 5.5 PARQ IND LUCHETTI |
| City | Bayamon |
| County | BAYAMON |
| State | PR |
| Elevation (AMSL) | 33.1ft / 10.1m |
| Height of Structure | 160.1ft / 48.8m |
| Overall Height | 176.8ft / 53.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 18-24-42.30 N, 066-08-45.70 W |
1: La Goya - Science Park
| Segment Length | 1.043045mi / 1.678618km |
| Receive Location | Science Park |
| Receiver Callsign | WMN627 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 59.1ft / 18.0m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHLPX2-18B |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 279.9ft / 85.3m |
| Lat / Lon | 18-24-31.20 N, 066-09-41.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18115.00000000 | 0.00100% | 54.9dBm | N | 30M0D7W, 182700.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | IP10-18-C30-256QAM-6 |
|