Path 1 of Microwave License WQOP672
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP672
Path 1:
CH625 ⇢ CH622
Transmit and Receive Locations
CH625
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CH625 |
| Transmitter Callsign | WQOP672 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.8° |
| Gain | 37.4dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 100.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 500 Conley Lane |
| City | Gauley Bridge |
| County | FAYETTE |
| State | WV |
| Elevation (AMSL) | 1,300.9ft / 396.5m |
| Tower Registration Number | 1269397 |
| Height of Structure | 310.7ft / 94.7m |
| Overall Height | 310.7ft / 94.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 38-09-58.00 N, 081-12-12.80 W |
1: CH625 - CH622
| Segment Length | 4.913571mi / 7.907629km |
| Receive Location | CH622 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Gain | 37.4° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,544.9ft / 775.7m |
| Lat / Lon | 38-09-10.10 N, 081-06-53.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10935.00000000 | 0.00070% | 54.4dBm | N | 40M0D7W, 220000.0, 128QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-11s-GigE HP |
| 2: 10935.00000000 | 0.00070% | 54.4dBm | N | 40M0D7W, 125000.0, 16QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-11s-GigE HP |
| 3: 10935.00000000 | 0.00070% | 54.4dBm | N | 40M0D7W, 158000.0, 32QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-11s-GigE HP |
| 4: 10935.00000000 | 0.00070% | 54.4dBm | N | 40M0D7W, 190000.0, 64QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-11s-GigE HP |
| 5: 10935.00000000 | 0.00070% | 54.4dBm | N | 40M0D7W, 252000.0, 256QAM
| EXALT COMMUNICATIONS | EX-11s-GigE HP |
|