Path 1 of Microwave License WQOP675
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP675
Path 1:
MAGICO ⇢ ZIA
Transmit and Receive Locations
MAGICO
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | MAGICO |
| Transmitter Callsign | WQOP675 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SU4-190A |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 44.6dBi |
| Beamwidth | 0.9° |
| Azimuth | 124.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2778 Sawmill Rd |
| City | Santa Fe |
| County | SANTA FE |
| State | NM |
| Elevation (AMSL) | 6,854.0ft / 2,089.1m |
| Height of Structure | 63.0ft / 19.2m |
| Overall Height | 63.0ft / 19.2m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 35-38-25.20 N, 105-57-35.70 W |
1: MAGICO - ZIA
| Segment Length | 3.236060mi / 5.207936km |
| Receive Location | ZIA |
| Receiver Callsign | WQOP674 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 22.0ft / 6.7m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB2-190C |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,411.1ft / 2,258.9m |
| Lat / Lon | 35-36-48.70 N, 105-54-45.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19640.00000000 | 0.00100% | 53.4dBm | N | 40M0D7W, 152290.0, 32QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR18-O32F40-152 |
|