Path 1 of Microwave License WQOP691
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP691
Path 1:
PH10301C ⇢ PH30367A
Transmit and Receive Locations
PH10301C
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PH10301C |
| Transmitter Callsign | WQOP691 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 65.0ft / 19.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 50.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1564 N ALMA SCHOOL ROAD |
| City | Mesa |
| County | MARICOPA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 1,197.5ft / 365.0m |
| Height of Structure | 65.0ft / 19.8m |
| Overall Height | 65.0ft / 19.8m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 33-26-13.80 N, 111-51-54.30 W |
1: PH10301C - PH30367A
| Segment Length | 2.183001mi / 3.513201km |
| Receive Location | PH30367A |
| Receiver Callsign | WQOP693 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 68.9ft / 21.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,279.5ft / 390.0m |
| Lat / Lon | 33-27-27.00 N, 111-50-10.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21920.00000000 | 0.00100% | 54.3dBm | N | 40M0D7W, 211180.0, 128QAM
| CERAGON NETWORKS | IP10-23-C40-128QAM-5 |
|