Path 2 of Microwave License WQOP701
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP701
Path 2:
Nutty Brown ⇢ Dripping Springs
Transmit and Receive Locations
Nutty Brown
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Nutty Brown |
| Transmitter Callsign | WQOP701 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 131.9ft / 40.2m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLPX4-11W |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.3° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 247.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 12000 D HIGHWAY 290 WEST |
| City | AUSTIN |
| County | TRAVIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 1,169.9ft / 356.6m |
| Tower Registration Number | 1002950 |
| Height of Structure | 253.0ft / 77.1m |
| Overall Height | 255.9ft / 78.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 30-12-47.40 N, 097-58-13.50 W |
1: Nutty Brown - Dripping Springs
| Segment Length | 2.738425mi / 4.407070km |
| Receive Location | Dripping Springs |
| Receiver Callsign | WQOP702 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 116.1ft / 35.4m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLPX4-11W |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,264.1ft / 385.3m |
| Lat / Lon | 30-11-53.20 N, 098-00-46.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11305.00000000 | 0.00100% | 55.4dBm | N | 40M0D7W, 221000.0, 128 QAM
| ALCATEL-LUCENT USA, INC. | 95MPR11-C128F40-221 |
|