Path 2 of Microwave License WQOP702
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP702
Path 2:
Dripping Springs ⇢ Masterson Road
Transmit and Receive Locations
Dripping Springs
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Dripping Springs |
| Transmitter Callsign | WQOP702 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 142.1ft / 43.3m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHLPX4-11B |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.8° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 212.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 14117 TRAUTWEIN ROAD |
| City | AUSTIN |
| County | HAYS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 1,264.1ft / 385.3m |
| Tower Registration Number | 1048207 |
| Height of Structure | 195.9ft / 59.7m |
| Overall Height | 198.2ft / 60.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 30-11-53.20 N, 098-00-46.00 W |
1: Dripping Springs - Masterson Road
| Segment Length | 4.165508mi / 6.703737km |
| Receive Location | Masterson Road |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHLPX4-11B |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,038.1ft / 316.4m |
| Lat / Lon | 30-08-49.80 N, 098-03-01.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11095.00000000 | 0.00100% | 58.4dBm | N | 40M0D7W, 183000.0, 128 QAM
| Alcatel-Lucent | 95MPR11-O128F40-183 |
|