Path 1 of Microwave License WQOP707
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP707
Path 1:
Monroe ⇢ Tysons
Transmit and Receive Locations
Monroe
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Monroe |
| Transmitter Callsign | WQOP707 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 210.0ft / 64.0m |
| Antenna Make | DragonWave |
| Antenna Model | A-ANT-11G-3-C |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 37.6dBi |
| Beamwidth | 2.6° |
| Azimuth | 200.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 51 Monroe St. |
| City | Rockville |
| County | MONTGOMERY |
| State | MD |
| Elevation (AMSL) | 429.8ft / 131.0m |
| Height of Structure | 210.0ft / 64.0m |
| Overall Height | 230.0ft / 70.1m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 39-05-01.70 N, 077-08-53.80 W |
1: Monroe - Tysons
| Segment Length | 11.663500mi / 18.770589km |
| Receive Location | Tysons |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 200.1ft / 61.0m |
| Antenna Make | DragonWave |
| Antenna Model | A-ANT-11G-2.5-C |
| Gain | 37.5° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 492.1ft / 150.0m |
| Lat / Lon | 38-55-30.60 N, 077-13-23.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11185.00000000 | 0.00010% | 53.1dBm | N | 28M0D7W, 212000.0, 256QAM
| DragonWave | 11HC30HFC212v02 |
|