Path 1 of Microwave License WQOP710
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQOP710
Path 1:
Nez Perce Library ⇢ Nez Perce Courthouse
Transmit and Receive Locations
Nez Perce Library
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Nez Perce Library |
| Transmitter Callsign | WQOP710 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | DRAGONWAVE |
| Antenna Model | A-ANT-23G-1 |
| Polarization | V |
| Tilt | -4.4° |
| Gain | 34.4dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 199.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 502 Oak St. |
| City | Nez Perce |
| County | LEWIS |
| State | ID |
| Elevation (AMSL) | 3,214.9ft / 979.9m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 35.1ft / 10.7m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 46-14-01.30 N, 116-14-26.50 W |
1: Nez Perce Library - Nez Perce Courthouse
| Segment Length | 0.028431mi / 0.045755km |
| Receive Location | Nez Perce Courthouse |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | DRAGONWAVE |
| Antenna Model | A-ANT-23G-1 |
| Gain | 34.4° |
| Beamwidth | 2.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,217.8ft / 980.8m |
| Lat / Lon | 46-13-59.90 N, 116-14-27.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21825.00000000 | 0.00100% | 48.9dBm | N | 45M2D7W, 110000.0, 16QAM
| DragonWave | 23HC50SFC110v02 |
|