Path 6 of Microwave License WQPG294
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQPG294
Path 6:
SANTE FE RCB ⇢ GOLDMINE
Transmit and Receive Locations
SANTE FE RCB
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | SANTE FE RCB |
| Transmitter Callsign | WQPG294 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 58.1ft / 17.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | USX6-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 43.9dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 195.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4491 CERRILLOS RD |
| City | SANTA FE |
| County | SANTA FE |
| State | NM |
| Elevation (AMSL) | 6,522.0ft / 1,987.9m |
| Tower Registration Number | 1059969 |
| Height of Structure | 174.9ft / 53.3m |
| Overall Height | 174.9ft / 53.3m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 35-37-46.40 N, 106-01-34.50 W |
1: SANTE FE RCB - GOLDMINE
| Segment Length | 20.481659mi / 32.962046km |
| Receive Location | GOLDMINE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 26.9ft / 8.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 6,831.4ft / 2,082.2m |
| Lat / Lon | 35-20-36.10 N, 106-07-25.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11525.00000000 | 0.00050% | 67.3dBm | Y | 30M0D7W, 101000.0, 32QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT41-11-30M 32Q 101MB |
|