Path 4 of Microwave License WQPI494
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQPI494
Path 4:
DFW015 ⇢ DFW113
Transmit and Receive Locations
DFW015
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | DFW015 |
| Transmitter Callsign | WQPI494 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Antenna Make | UBIQUITI NETWORKS |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Polarization | S |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 35.0dBi |
| Beamwidth | 2.5° |
| Azimuth | 275.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1349 EMPIRE CENTRAL PLACE |
| City | DALLAS |
| County | DALLAS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 405.8ft / 123.7m |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 160.1ft / 48.8m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 32-49-37.00 N, 096-52-10.00 W |
1: DFW015 - DFW113
| Segment Length | 5.322379mi / 8.565542km |
| Receive Location | DFW113 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 113.8ft / 34.7m |
| Antenna Make | UBIQUITI NETWORKS |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Gain | 35.0° |
| Beamwidth | 2.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 508.2ft / 154.9m |
| Lat / Lon | 32-50-05.50 N, 096-57-37.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11645.00000000 | 0.00020% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 137600.0, 0QPSK
| UBIQUITI | AF-11FX 56M 1024Q AMR |
| 2: 11645.00000000 | 0.00020% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 275200.0, 16QAM
| UBIQUITI | AF-11FX 56M 1024Q AMR |
| 3: 11645.00000000 | 0.00020% | 59.0dBm | N | 79M6D7D, 412800.0, 64QAM
| UBIQUITI | AF-11FX 56M 1024Q AMR |
| 4: 11645.00000000 | 0.00020% | 56.0dBm | N | 79M6D7D, 550400.0, 256QAM
| UBIQUITI | AF-11FX 56M 1024Q AMR |
| 5: 11645.00000000 | 0.00020% | 53.0dBm | N | 79M6D7D, 687900.0, 1024QA
| UBIQUITI | AF-11FX 56M 1024Q AMR |
|