Path 6 of Microwave License WQPI699
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQPI699
Path 6:
GIFFEN SUBSTATION ⇢ HARLAN SWITCHING STA
Transmit and Receive Locations
GIFFEN SUBSTATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | GIFFEN SUBSTATION |
| Transmitter Callsign | WQPI699 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 46.9ft / 14.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | LX6-6W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.5° |
| Gain | 38.1dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 205.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Giffen Substation 29975 W. Mountain View Ave |
| City | CANTUA CREEK |
| County | FRESNO |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 237.9ft / 72.5m |
| Height of Structure | 60.0ft / 18.3m |
| Overall Height | 69.9ft / 21.3m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 36-32-43.10 N, 120-20-04.90 W |
1: GIFFEN SUBSTATION - HARLAN SWITCHING STA
| Segment Length | 9.270159mi / 14.918880km |
| Receive Location | HARLAN SWITCHING STA |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 139.1ft / 42.4m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | LX6-6W |
| Gain | 38.1° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 579.1ft / 176.5m |
| Lat / Lon | 36-25-27.60 N, 120-24-26.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6226.89000000 | 0.00050% | 65.1dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4SL6-30M 128Q 155MB R7 |
|