Path 4 of Microwave License WQPM572
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQPM572
Path 4:
ANTOINE PEAK ⇢ MIRABEAU PKWY
Transmit and Receive Locations
ANTOINE PEAK
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | ANTOINE PEAK |
| Transmitter Callsign | WQPM572 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | -4.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 228.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 15501 E Brevier Road |
| City | Spokane |
| County | SPOKANE |
| State | WA |
| Elevation (AMSL) | 3,264.1ft / 994.9m |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 180.1ft / 54.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 47-43-26.50 N, 117-10-17.80 W |
1: ANTOINE PEAK - MIRABEAU PKWY
| Segment Length | 3.858560mi / 6.209752km |
| Receive Location | MIRABEAU PKWY |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 54.1ft / 16.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,990.2ft / 606.6m |
| Lat / Lon | 47-41-13.20 N, 117-14-00.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11445.00000000 | 0.00050% | 61.8dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4H11-30M 128Q 155MB R7 |
|