Path 3 of Microwave License WQPP887
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQPP887
Path 3:
FANCHER ⇢ MIRABEAU PKWY
Transmit and Receive Locations
FANCHER
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | FANCHER |
| Transmitter Callsign | WQPP887 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 97.1ft / 29.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Polarization | H |
| Tilt | -2.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 96.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1.5 miles north of Felt Field |
| City | Spokane |
| County | SPOKANE |
| State | WA |
| Elevation (AMSL) | 2,601.0ft / 792.8m |
| Tower Registration Number | 1284533 |
| Height of Structure | 119.8ft / 36.5m |
| Overall Height | 130.9ft / 39.9m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 47-41-39.50 N, 117-20-06.10 W |
1: FANCHER - MIRABEAU PKWY
| Segment Length | 4.760163mi / 7.660742km |
| Receive Location | MIRABEAU PKWY |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,990.2ft / 606.6m |
| Lat / Lon | 47-41-13.20 N, 117-14-00.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11565.00000000 | 0.00050% | 62.3dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4H11-30M 128Q 155MB R7 |
|