Path 1 of Microwave License WQQH441
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH441
Path 1:
IN03UB067 ⇢ IN03UB072
Transmit and Receive Locations
IN03UB067
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | IN03UB067 |
| Transmitter Callsign | WQQH441 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 266.1ft / 81.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-18B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 44.7dBi |
| Beamwidth | 0.9° |
| Azimuth | 18.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | RR # 8 |
| City | RUSHVILLE |
| County | RUSH |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 1,002.0ft / 305.4m |
| Tower Registration Number | 1028174 |
| Height of Structure | 294.9ft / 89.9m |
| Overall Height | 301.8ft / 92.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-37-11.00 N, 085-24-23.90 W |
1: IN03UB067 - IN03UB072
| Segment Length | 15.344290mi / 24.694249km |
| Receive Location | IN03UB072 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 230.0ft / 70.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-18B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 44.7° |
| Beamwidth | 0.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,110.9ft / 338.6m |
| Lat / Lon | 39-49-52.40 N, 085-19-03.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17865.00000000 | 0.00100% | 71.7dBm | N | 42M6D7W, 67000.0, QPSK
| DRAGONWAVE INC | 18QS50HFC067V03 |
|