Path 1 of Microwave License WQQH448
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH448
Path 1:
HWY 59 ⇢ WOODS
Transmit and Receive Locations
HWY 59
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | HWY 59 |
| Transmitter Callsign | WQQH448 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 145.0ft / 44.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 154.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1271 FM 10 (TX07808-A) |
| City | Carthage |
| County | PANOLA |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 265.1ft / 80.8m |
| Tower Registration Number | 1222724 |
| Height of Structure | 279.9ft / 85.3m |
| Overall Height | 282.2ft / 86.0m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 32-07-29.50 N, 094-20-44.70 W |
1: HWY 59 - WOODS
| Segment Length | 5.601334mi / 9.014476km |
| Receive Location | WOODS |
| Receiver Callsign | WQLQ460 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 145.0ft / 44.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 269.0ft / 82.0m |
| Lat / Lon | 32-03-05.60 N, 094-18-16.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6004.50000000 | 0.00100% | 64.3dBm | N | 30M0D7W, 136900.0, 64QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR61-H64A30-136 |
| 2: 6004.50000000 | 0.00100% | 64.3dBm | N | 30M0D7W, 159900.0, 128QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR61-H128A30-159 |
| 3: 6004.50000000 | 0.00100% | 63.3dBm | N | 30M0D7W, 182900.0, 256QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR61-H256A30-182 |
|