Path 1 of Microwave License WQQH464
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH464
Path 1:
CH03XC721 ⇢ CH03XC716
Transmit and Receive Locations
CH03XC721
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CH03XC721 |
| Transmitter Callsign | WQQH464 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 97.1ft / 29.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 242.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 8917 W 123RD ST |
| City | PALOS PARK |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 660.1ft / 201.2m |
| Tower Registration Number | 1008311 |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 199.8ft / 60.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 41-40-00.30 N, 087-50-20.30 W |
1: CH03XC721 - CH03XC716
| Segment Length | 1.817680mi / 2.925274km |
| Receive Location | CH03XC716 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 105.0ft / 32.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 698.2ft / 212.8m |
| Lat / Lon | 41-39-16.30 N, 087-52-12.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21825.00000000 | 0.00100% | 54.8dBm | N | 45M8D7W, 215000.0, 64QAM
| DRAGONWAVE INC | 23QS50HFC215V03 |
|