Path 1 of Microwave License WQQH466
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH466
Path 1:
CH03XC746 ⇢ CH60XC225
Transmit and Receive Locations
CH03XC746
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CH03XC746 |
| Transmitter Callsign | WQQH466 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 82.0ft / 25.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 120.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4937 W Wilshire Blvd |
| City | Country Club Hills |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 685.0ft / 208.8m |
| Height of Structure | 82.0ft / 25.0m |
| Overall Height | 82.0ft / 25.0m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 41-34-10.90 N, 087-44-13.00 W |
1: CH03XC746 - CH60XC225
| Segment Length | 1.595031mi / 2.566954km |
| Receive Location | CH60XC225 |
| Receiver Callsign | WQPU266 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 129.9ft / 39.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP1-23A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 705.1ft / 214.9m |
| Lat / Lon | 41-33-28.60 N, 087-42-37.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21875.00000000 | 0.00100% | 54.8dBm | N | 47M8D7W, 271000.0, 128QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HC50HFC271V02 |
|