Path 2 of Microwave License WQQH481
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH481
Path 2:
2771 CITICOR ⇢ Huyett
Transmit and Receive Locations
2771 CITICOR
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | 2771 CITICOR |
| Transmitter Callsign | WQQH481 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 103.0ft / 31.4m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-107J RF |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 46.5dBi |
| Beamwidth | 0.8° |
| Azimuth | 218.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Corner of Route 63 and Crown |
| City | HAGERSTOWN |
| County | WASHINGTON |
| State | MD |
| Elevation (AMSL) | 629.9ft / 192.0m |
| Tower Registration Number | 1026052 |
| Height of Structure | 160.1ft / 48.8m |
| Overall Height | 174.9ft / 53.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-43-16.00 N, 077-44-18.00 W |
1: 2771 CITICOR - Huyett
| Segment Length | 6.654594mi / 10.709535km |
| Receive Location | Huyett |
| Receiver Callsign | WQQH482 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 158.1ft / 48.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLPX4-11W |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Diversity Gain | 0.0° |
| Diversity Beamwidth | 0.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 545.9ft / 166.4m |
| Lat / Lon | 39-38-45.00 N, 077-48-59.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10815.00000000 | 0.00100% | 66.3dBm | N | 40M0D7W, 252000.0, 256QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-Q256F40-252-S |
|