Path 1 of Microwave License WQQH484
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH484
Path 1:
Chilesburg ⇢ Lady Smith
Transmit and Receive Locations
Chilesburg
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Chilesburg |
| Transmitter Callsign | WQQH484 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 137.1ft / 41.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLPX4-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 68.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Landora Glen Road (273685) |
| City | Ruther Glen |
| County | CAROLINE |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 315.0ft / 96.0m |
| Tower Registration Number | 1272979 |
| Height of Structure | 298.9ft / 91.1m |
| Overall Height | 305.8ft / 93.2m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 37-59-41.00 N, 077-35-28.70 W |
1: Chilesburg - Lady Smith
| Segment Length | 4.730555mi / 7.613093km |
| Receive Location | Lady Smith |
| Receiver Callsign | WQQH483 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 134.8ft / 41.1m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHLPX4-11W |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 241.1ft / 73.5m |
| Lat / Lon | 38-01-13.00 N, 077-30-39.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11305.00000000 | 0.00100% | 59.2dBm | N | 40M0D7W, 214000.0, 128 QAM
| Alcatel-Lucent USA, Inc. | 95MPR11-O128F40-214 |
|