Path 1 of Microwave License WQQH493
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH493
Path 1:
RANGER EAST ⇢ STRAWN REPL
Transmit and Receive Locations
RANGER EAST
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | RANGER EAST |
| Transmitter Callsign | WQQH493 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 210.0ft / 64.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.4° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 30.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2501 I.H. 20 (Ranger Hill/Johnson #76532) |
| City | Ranger |
| County | EASTLAND |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 1,413.1ft / 430.7m |
| Tower Registration Number | 1206098 |
| Height of Structure | 327.1ft / 99.7m |
| Overall Height | 329.1ft / 100.3m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 32-29-14.10 N, 098-33-18.30 W |
1: RANGER EAST - STRAWN REPL
| Segment Length | 4.873842mi / 7.843691km |
| Receive Location | STRAWN REPL |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 370.1ft / 112.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-11W |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,086.9ft / 331.3m |
| Lat / Lon | 32-32-54.50 N, 098-30-47.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10875.00000000 | 0.00100% | 54.2dBm | N | 30M0D7W, 189000.0, 256QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-30M-256Q-189 |
| 2: 10875.00000000 | 0.00100% | 57.2dBm | N | 30M0D7W, 138000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-30M-64Q-138M |
| 3: 10875.00000000 | 0.00100% | 58.2dBm | N | 30M0D7W, 87000.0, 16QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-30M-16Q-87MB |
| 4: 10875.00000000 | 0.00100% | 60.2dBm | N | 30M0G7W, 43000.0, QPSK
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-30M-QPSK-43 |
|