Path 2 of Microwave License WQQH504
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH504
Path 2:
CH73XC108 ⇢ CH72XC002
Transmit and Receive Locations
CH73XC108
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CH73XC108 |
| Transmitter Callsign | WQQH504 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 256.9ft / 78.3m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 282.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10700 JUDD RD |
| City | DURAND |
| County | WINNEBAGO |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 943.9ft / 287.7m |
| Tower Registration Number | 1008561 |
| Height of Structure | 284.8ft / 86.8m |
| Overall Height | 297.9ft / 90.8m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 42-24-26.00 N, 089-19-18.00 W |
1: CH73XC108 - CH72XC002
| Segment Length | 17.322048mi / 27.877143km |
| Receive Location | CH72XC002 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 250.0ft / 76.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 870.7ft / 265.4m |
| Lat / Lon | 42-27-41.30 N, 089-39-08.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11365.00000000 | 0.00100% | 60.0dBm | N | 27M5D7W, 165000.0, 128QAM
| DRAGONWAVE INC | 11QS30HFC165V03 |
| 2: 11365.00000000 | 0.00010% | 63.0dBm | N | 27M1D7W, 107000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 11QS30HFC107V04 |
| 3: 11365.00000000 | 0.00100% | 59.6dBm | N | 28M0D7W, 212000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 11QS30HFC212V05 |
|