Path 2 of Microwave License WQQH505
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH505
Path 2:
CH73XC206 ⇢ CH60XC208
Transmit and Receive Locations
CH73XC206
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CH73XC206 |
| Transmitter Callsign | WQQH505 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 96.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5300 Massachusetts Ave |
| City | Merrillville |
| County | LAKE |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 640.1ft / 195.1m |
| Tower Registration Number | 1257547 |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 160.1ft / 48.8m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 41-31-18.20 N, 087-20-06.80 W |
1: CH73XC206 - CH60XC208
| Segment Length | 3.755802mi / 6.044380km |
| Receive Location | CH60XC208 |
| Receiver Callsign | WQPU241 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 629.6ft / 191.9m |
| Lat / Lon | 41-30-54.70 N, 087-15-48.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17865.00000000 | 0.00100% | 58.2dBm | N | 45M8D7W, 171000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 18QD50HFC171V03 |
| 2: 18065.00000000 | 0.00100% | 58.2dBm | N | 45M8D7W, 171000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 18QD50HFC171V03 |
|