Path 1 of Microwave License WQQH530
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH530
Path 1:
IN03UB030 ⇢ IN03UB029
Transmit and Receive Locations
IN03UB030
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | IN03UB030 |
| Transmitter Callsign | WQQH530 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 200.1ft / 61.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 228.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1000' W/O INTERSECTION OF SR 37 & SIMPSON CHAPEL RD |
| City | BLOOMINGTON |
| County | MONROE |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 793.3ft / 241.8m |
| Tower Registration Number | 1057696 |
| Height of Structure | 250.0ft / 76.2m |
| Overall Height | 262.1ft / 79.9m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 39-16-59.20 N, 086-31-35.00 W |
1: IN03UB030 - IN03UB029
| Segment Length | 4.985413mi / 8.023247km |
| Receive Location | IN03UB029 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 242.1ft / 73.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 796.9ft / 242.9m |
| Lat / Lon | 39-14-05.90 N, 086-35-44.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17815.00000000 | 0.00100% | 63.9dBm | N | 45M0D7W, 154000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 18HY50EFC154V00 |
|