Path 1 of Microwave License WQQH531
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH531
Path 1:
IN03UB069 ⇢ IN74XC718
Transmit and Receive Locations
IN03UB069
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | IN03UB069 |
| Transmitter Callsign | WQQH531 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 234.9ft / 71.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 113.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6433 S. Greensboro Pkwy |
| City | Knightstown |
| County | HENRY |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 1,013.8ft / 309.0m |
| Tower Registration Number | 1221572 |
| Height of Structure | 230.0ft / 70.1m |
| Overall Height | 235.9ft / 71.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-50-28.40 N, 085-30-35.10 W |
1: IN03UB069 - IN74XC718
| Segment Length | 3.835889mi / 6.173267km |
| Receive Location | IN74XC718 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 250.0ft / 76.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-18B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,053.8ft / 321.2m |
| Lat / Lon | 39-49-07.40 N, 085-26-37.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19375.00000000 | 0.00100% | 63.4dBm | N | 45M2D7W, 110000.0, 16QAM
| DRAGONWAVE INC | 18QS50HFC110V03 |
|