Path 2 of Microwave License WQQH537
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH537
Path 2:
KENEFICK ⇢ DAYTON RELO
Transmit and Receive Locations
KENEFICK
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | KENEFICK |
| Transmitter Callsign | WQQH537 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59WB RF |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 208.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5993 FM 1008 |
| City | Kenefick |
| County | LIBERTY |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 84.0ft / 25.6m |
| Tower Registration Number | 1283107 |
| Height of Structure | 253.0ft / 77.1m |
| Overall Height | 258.9ft / 78.9m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 30-07-46.70 N, 094-52-30.40 W |
1: KENEFICK - DAYTON RELO
| Segment Length | 5.520546mi / 8.884460km |
| Receive Location | DAYTON RELO |
| Receiver Callsign | WLC572 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59WB RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 81.7ft / 24.9m |
| Lat / Lon | 30-03-32.80 N, 094-55-08.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6093.45000000 | 0.00100% | 65.4dBm | N | 30M0D7W, 154000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3HL6-30M 128Q 154MB |
|