Path 1 of Microwave License WQQH539
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQQH539
Path 1:
CH03XC931 ⇢ CH60XC005
Transmit and Receive Locations
CH03XC931
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CH03XC931 |
| Transmitter Callsign | WQQH539 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 179.1ft / 54.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-11W |
| Polarization | S |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.8dBi |
| Beamwidth | 3.2° |
| Azimuth | 294.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 11622 Carlson Road |
| City | Garden Prairie |
| County | BOONE |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 792.0ft / 241.4m |
| Tower Registration Number | 1229265 |
| Height of Structure | 250.0ft / 76.2m |
| Overall Height | 259.8ft / 79.2m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 42-12-42.10 N, 088-42-55.20 W |
1: CH03XC931 - CH60XC005
| Segment Length | 7.267571mi / 11.696025km |
| Receive Location | CH60XC005 |
| Receiver Callsign | WQPT878 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 772.0ft / 235.3m |
| Lat / Lon | 42-15-18.40 N, 088-50-39.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10835.00000000 | 0.00100% | 54.0dBm | N | 27M5D7W, 165000.0, 128QAM
| DRAGONWAVE INC | 11QS30HFC165V03 |
| 2: 10835.00000000 | 0.00010% | 57.0dBm | N | 27M1D7W, 107000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 11QS30HFC107V04 |
| 3: 10835.00000000 | 0.00100% | 53.5dBm | N | 28M0D7W, 212000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 11QS30HFC212V05 |
|